Obrábanie pôdy v záhradách

Popis práce
  • Použitie kultivátora alebo malotraktora na spracovanie pôdy v záhrade pred sadením rastlín.
  • Zapracovanie hnoja, vápna, kompostu prípadne iných podporných látok do pôdy.
  • Odpratanie rastlín po zbere úrody, kompostovanie zelených zvyškov alebo ich odvoz preč zo záhrady.
  • Okopávanie a oranie pôdy na konci pestovateľskej sezóny, úprava záhrady pred zimou.
Kto to potrebuje

Treba vlastniť kultivátor alebo malotraktor, za prácou je nutné cestovať.

Mnohí majitelia domov a záhrad milujú pestovanie a chcú každý rok malý záhon paradajok, zelených fazuliek, hrachu, cibule či kvetov. Vlastnoručne vypestovaná úroda je chuťovo neporovnateľná s tovarom v supermarketoch, záhradkári tak majú motiváciu investovať nemalé prostriedky.

Obrábanie pôdy je najnamáhavejšia činnosť záhradkárov. Každoročné spracovanie vrchných 15 až 30cm pôdy zaisťuje ľahšie sadenie a lepšie pestovanie. Pôda, ktorá je patrične obrobená a bez buriny vo veľkej miere ovplyvní veľkosť úrody a jej kvalitu. Ručné okopávanie je ťažká práca a kúpa malotraktora, kultivátora a pluhu nemá pre príležitostného záhradkára zmysel.

Hlavné lákadlo tebou ponúkanej služby by bolo v dovezení ťažkého komerčného zariadenia alebo malotraktora na pozemok a rýchlo urobiť prácu, ktorá je za hranicami zákazníkových možností, záujmu alebo vybavenia.

Výzvy

Jedná sa o sezónnu prácu, pričom väčšina práce je na jar a na jeseň býva menej častá. Je treba amortizovať náklady na stroj a vozík či dodávku v priebehu pomerne krátkej doby.

Poznaj úskalia

Kultivátory majú kypriace nože vpredu, v strede alebo vzadu. Všeobecne povedané sú stroje s nástrojmi vzadu najvýkonnejšie, s kypriacimi nožmi vpredu sú lepšie manévrovateľné. Stroje s nožmi  v stredovej časti majú mať údajne vyrovnanú silu aj dobrú pohyblivosť. Každý typ má svoje výhody aj nevýhody. Pred kúpou je vhodné venovať dostatok času výberu správneho stroja. Vlastnoručne si overiť s ktorým typom sa bude najlepšie robiť, ktorý bude najlepší na časté prenášanie a aké príslušenstvo a náhradné diely je možné dodatočne kúpiť.

Výkon motora je tiež dôležitý, čím väčší motor, tým ľahšie pracuje v ťažkej kamenistej pôde a v kopcovitom teréne. Niektoré typy sa pohybujú vpred len točením kypriacich nožov v pôde, drahšie komerčné stroje majú poháňané kolesá, ktoré pohybujú ťažký stroj vpred zatiaľ čo nože koncentrujú svoju činnosť len na obrábanie pôdy.

Mnohé malotraktory môžu mať pripojený aj kultivátor, výkon na takú činnosť budú mať dostatočný ale nikdy nebudú tak dobre manévrovateľné ako samotný kultivátor.

Ako začať

Najjednoduchšie kde zohnať prvé zákazky na obrábanie pôdy v záhradách je rozmiestniť letáky a reklamy v záhradných centrách, na nástenkách v miestnych záhradkárskych osadách a v miestnom Slovenskom zväze záhradkárov. Cieľová skupina zákazníkov tiež s veľkou pravdepodobnosťou číta nástenky v supermarketoch a regionálne inzertné noviny.

Popros spokojných zákazníkov aby tvoje služby odporučili svojim známym, prípadne im ponúkni zľavu či službu navyše ak na základe ich odporúčania získaš nového zákazníka.

Nutné náklady

Ceny kvalitnejších kultivátorov začínajú od 500€ do asi 1000€. Malé a menej schopné stroje pre občasných záhradkárov vychádzajú do 300€.

Môže sa podariť nájsť repasovaný použitý stroj od dílera, či kúpiť použitý stroj na inzerát, avšak takéto zariadenie bude potrebovať častejší servis, ktorý si treba niekde zabezpečiť. Rovnako treba zistiť dostupnosť náhradných dielov na starší model zariadenia.

K tomu treba pripočítať náklady za vozík, montáž ťažného zariadenia či kúpa auta s ťažným zariadením, schopné kultivátor či malotraktor prevážať. Pri použití nájazdovej rampy by sa na prepravu kultivátora dal použiť aj pick-up.

Ďalej bude treba vyhradiť z rozpočtu na propagačné materiály – letáky a reklamu.

Koľko pýtať

Účtuj si hodinovú sadzbu s prihliadnutím na náklady na vybavenie, opotrebovanie zariadenia, benzín do stroja a na prepravu na miesto. Tiež si treba započítať čas jazdy na pozemok. Cestovanie nad určitý počet km za príplatok a príplatok by mal byť aj za neprístupný terén, keďže pri takej ceste stúpnu náklady na pohonné hmoty a cesta aj práca zaberú viac času.

Hnojivá, vápno a iné podporné látky do pôdy rovnako zaúčtovať do výslednej ceny.

Napíšte ako prvý ...

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*