Kosenie trávnikov

Popis práce
  • Robenie základnej starostlivosti o trávnik. Kosenie trávnikov, orezávanie stromov a kríkov okolo budov a lemovania okolo záhradného nábytku.
  • Vykonávať sezónne hnojenie a aplikáciu chemických látok pre údržbu ukážkového trávnika, vrátane odstraňovania buriny.
Kto to potrebuje

Máš trávnik? Je treba ho kosiť a starať sa oň. Pri kosení nejde len o vzhľad, pravidelné kosenie trávy znižuje riziko výskytu kliešťov, bĺch a iných nevítaných návštevníkov domov. Primeraná starostlivosť o pozemok tiež môže byť vyžadovaná priamo od mesta, obce či od miestnej komunity.

Avšak, nie každý má čas, chuť a schopnosti pravidelne sa o svoj trávnik starať. Služba kosenia trávy je tak vhodná pre starších majiteľov domov, osôb so zdravotným postihnutím a v podstate pre všetkých majiteľov pozemkov, ktorí na to nemajú čas.

Výzvy

Kosenie trávnika je sezónna práca. U nás trávniky spravidla zimujú a nerastú najmenej pol roka, od októbra do mája.

Bude nutné zaplatiť náklady na nutné vybavenie počas pol roka prác – vegetačného obdobia. A následne sa pozerať, ako ďalšieho pol roka cez zimu na všetko sadá prach. Poistenia a dane bude tiež treba platiť 12 mesiacov, aj keď práca bude pol roka stáť.

Dážď pomáha tráve rásť rýchlejšie, čo je dobrá správa ale daždivé leto môže spôsobiť rozmočené plochy, kedy sa trávniky dlhšiu dobu nebudú dať kosiť. Sucho môže spôsobiť, že tráva bude rásť nezvyčajne pomaly.

Poznaj úskalia

Prinesieš si na kosenie vlastné vybavenie alebo použiješ to, čo nájdeš u klienta? Používanie zariadení zákazníka podnikanie veľmi zjednoduší:

Nebude nutné kupovať kosačku na trávu a rôzne ďalšie náradie a zariadenia.

Nebudeš zodpovedný za udržiavanie kosačky a iných zariadení. Ušetríš na benzíne.

Nebudeš musieť prepravovať rozmerné a ťažké stroje.

Na druhej strane, zariadenie nájdené u klienta môže byť nekvalitné a nespoľahlivé.

Niektorí majitelia pozemkov nebudú mať ani funkčnú kosačku a ty im tak nebudeš mať čo ponúknuť.

Používanie vlastného zariadenia by malo zaručiť, že budeš mať stroje na ktoré sa dá spoľahnúť. Bude ich však treba riadne udržiavať a tankovať do nich palivo.

Vlastnú kosačku a zariadenia bude treba prepraviť ku klientom. Ak budeš kosiť na susednej v ulici, môže stačiť odviezť kosačku po chodníku, ale kosenie na vzdialenom mieste bude vyžadovať väčšie auto, vozík alebo dodávku.

Budeš zodpovedný za odstránenie pokosenej trávy? Ak klient nechce mať na pozemku hromadu suchej trávy, bude nutné ju odviezť preč. Existujú nejaké miestne predpisy týkajúce sa jej likvidácie? Má mesto či obec miestnu kompostáreň? (Mulčovacia kosačka na trávu môže tento problém vyriešiť, za predpokladu, že s jej použitím bude klient súhlasiť.)

Preskúmaj miestne vyhlášky ohľadom hluku. Niektoré komunity môžu mať používanie hlučných zariadení obmedzené len na určitý čas.

Vzdelaj sa o trávnikovej chémii, o hnojivách, herbicídoch a ich organických náhradách pre ekologicky uvedomelých klientov. Rovnako aj o ochranách proti škodcom. Dávaj si pozor na nebezpečné látky. Aj keď výrobca môže tvrdiť, že chemická látka nie je škodlivá a do bodky dodržíš jeho pokyny, tak opakovaná dennodenná práca s chemikáliami, pravidelná manipulácia s nimi a prepravovanie z miesta na miesto môže spôsobiť zdravotné problémy. Kvalitné ochranné pomôcky sú nutnosť.

Nie všetky trávniky sú rovnaké. Ak je pozemok kopcovitý alebo s nepravidelným tvarom, bude pravdepodobne vyžadovať viac času a úsilia ako ploché, štvorcové pozemky.

Kosenie trávy je druh práce, ktorá môže byť vykonávaná jednou osobou alebo partiou. Trávnik, ktorého kosenie zaberie jednému dve hodiny môže byť vo dvoch pokosený za hodinu. Hoci práca vo viac ľuďoch znižuje čas, treba však počítať so zvýšením nákladov na platy a odvody, rovnako bude treba viac vybavenia a kosačiek. Hlavnou výhodou zamestnania ľudí je fakt, že zakladateľ firmy môže s kosením prestať a zarábať manažovaním vlastného kosiaceho impéria.

Ako začať

Ponúkaj svoje služby skôr než ich ľudia potrebujú. Za ideálnych podmienok, by si mohol mať ešte pred začatím sezóny uzavretých toľko zmlúv na kosenie, že sa oplatí nakúpiť vybavenie. Daj si inzerát tam kde sa pohybuje cieľová skupina majiteľov trávnikov. Vhodné môžu byť nástenky, záhradné centrá alebo miestna papierová inzercia.

Požiadaj priateľov a susedov o pomoc pri nájdení zákazníkov. Ponúkni im zľavu alebo službu zdarma ak privedú nového zákazníka.

Zostav si jednoduchú ale úplnú zmluvu, kde bude popísané čo presne budeš robiť a aká bude cena. V zmluve napíš či bude kosenie robené pravidelne v určenom čase (raz týždenne , raz za dva týždne, v určitý deň v mesiaci) alebo či bude klient každé kosenie objednávať telefonicky podľa potreby.

Vhodné je mať na papieri aj špeciálne inštrukcie, napr. kvetinový záhon ktorému sa treba vyhnúť alebo vyhradenú časť, ktorú treba udržovať ručne.

Nutné náklady

Profesionálne vybavenie môže byť dosť drahé; môže byť nutné amortizovať ho počas celej sezóny alebo aj viac rokov. Kvalitný stroj bude stáť cez 1000€ a cena sa môže vyšplhať na niekoľko tisíc za naozaj silný a univerzálny stroj.

Zaujímavé môže byť poobzerať sa po použitých profesionálnych strojoch. Také môžu slúžiť aj desiatky rokov na rozdiel od amatérskej kategórie z hobbymarketu, ktoré len horko ťažko dožijú záruku.

Doplnkové služby ako lemovanie trávnikov, strihanie, hnojenie, ničenie buriny a boj proti škodcom bude vyžadovať dodatočné vybavenie a chemikálie.

Koľko pýtať

Základom pre určenie ceny je zrátať si množstvo potrebného času a do toho zarátať náklady na palivo, hnojivo alebo chemikálie. Do ceny je treba zarátať aj amortizáciu strojov a určitú rezervu na údržbu a opravy.

Môžeš rátať cenu za hodinu a účtovať si len čas, ktorý na pozemku stráviš. Alebo odhadnúť koľko času kosenie zaberie a účtovať si pevnú sadzbu za každú návštevu. Treba pamätať na to, že rozloha v štvorcových metroch nie je adekvátny ukazovateľ časovej náročnosti práce, dôležitá je aj nerovnosť terénu a špeciálne požiadavky obchádzať určité časti, či im venovať zvýšenú pozornosť. Dlho neudržiavaný trávnik vyžaduje tiež oveľa viac času aj práce.

Ponúkni zľavu zákazníkom, ktorí podpíšu zmluvu na celú sezónu. Zľava môže byť vo forme zníženej ceny alebo bonusových služieb, napríklad posledná údržba či jesenné hnojenie na záver sezóny zadarmo.

Možné právne a poisťovacie problémy

Zistiť u miestnych úradov kam je možné vyvážať pokosenú trávu.

Napíšte ako prvý ...

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*